Sprzet

Sprzet

Sprzet

Dobór odpowiedniego sprzętu fotograficznego nie wystarczy, aby tworzyć piękne zdjęcia. Podstawą jest umiejętność dobrego kadrowania i chwytania odpowiednich momentów. Często zwykłym telefonem komórkowym potrafimy złapać przepiękne ujęcia. Profesjonalne aparaty jednak pozwalają na osiągnięcie lepszej rozdzielczości i jakości zdjęć. Bardzo ważne jest to podczas fotografowania natury w trybie mikro, ponieważ obiektem naszej obserwacji są maleńkie obiekty – liście, owady i inne.

Sprzet

Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór modeli aparatów – pośród nich każdy na pewno znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, i profesjonalista, i początkujący laik. Tak łatwy dostęp do tych urządzeń doprowadził do tego, że w naszych czasach każdy kto ma aparat myśli, że jest już fotografem. Tymczasem prawda jest taka, że mało kto naprawdę umie się nim posługiwać i tworzyć ciekawe kadry.

Drogi, profesjonalny sprzęt przyda się osobom, które posiadają już ogromną wiedzę i doświadczenie w robieniu zdjęć. Początkującemu fotografowi wystarczy mały aparat z kilkoma podstawowymi funkcjami. Nie sztuką jest pstrykać zdjęcia w trybie auto – prawdziwy fotograf powinien wiedzieć do czego służą wszystkie ustawienia w jego aparacie. Manualne ustawienia pozwalają bowiem na tworzenie lepszych i ciekawszych zdjęć, pod warunkiem że umiemy odpowiednio je ustawić. Nauka fotografii to długi proces, taki sam jak nauka każdej innej rzeczy. Dużym wyzwaniem jest fotografowanie modeli, ponieważ wymaga to odpowiedniego ustawienia ich sylwetki, a także dobrego oświetlenia. Na zdjęciu pstrykniętym „od tak” modele na pewno nie będą wyglądać korzystnie. Szczególnie trudnymi modelami są dzieci, które są bardzo ruchliwe i niespokojne. Aby zostać profesjonalnym fotografem musisz posiąść sporo wiedzy na temat sprzętu, oświetlenia i technik fotograficznych, a także nieustannie praktykować.

U niektórych proces kształcenia w tym kierunku trwa bardzo krótko ponieważ mają oni wrodzony talent do łapania pięknych ujęć, u innych wymaga on większego zaangażowania. Nie poddawaj się jednak i próbuj pstrykać!

– autor artykułu